Tapetovanie

Príprava

Odstraňovanie starých tapiet a aplikovanie nových? Zvládneme ľavou zadnou! Aké sú prípravné práce pri tapetovaní?

  • skontrolujeme stav tapetovanej plochy a tapiet, očistíme plochu od nečistôt a prachu,
  • pripravíme priestor proti znečisteniu aplikáciou krycích fólií a zabezpečíme okolité objekty,
  • ak je to potrebné, odstránime starú tapetu a upravíme podkladovú plochu tak, aby bolo možné aplikovať novú tapetu,
  • po dokončení prác vrátime priestor do pôvodného stavu a upraceme všetok neporiadok.
Tapetovanie

Aplikácia či odstraňovanie tapiet vie byť veľmi pracný proces. Na jeho správne vykonanie potrebujete pevnú ruku a dostatočnú dávku trpezlivosti. Ak ju nemáte, nechajte tapety na nás. Iba správna príprava lepidla, náteru, lepenia samotnej tapety a detailné finalizovanie jej vzhľadu zabezpečí, že vaša tapeta bude nielen vynovená a krásna, ale že na stene vydrží dlhé roky. Krivo nalepený vzor, bublinky pod tapetou či odlepujúce sa rožky- to sa vám vďaka našej práci nestane.

Tapiet je niekoľko druhov, každý má svoj špecifický postup nanášania a rovnako aj odstraňovania:

  • papierové tapety: sú pomerne lacné, majú jednoduchú aplikáciu a vyrábajú sa s obrovským množstvom rôznych motívov. Ich hlavnou nevýhodou je ich neomývateľnosť, v prípade znečistenia je možné odstrániť ho, bez poškodenia tapety, iba nasucho. Papierové tapety majú nízku odolnosť voči poškodeniu, čiže aj suché čistenie, úder nohou stoličky či iným nábytkom, zvedavý domáci miláčik…to všetko dokáže tapetu ľahko poškodiť. Aplikujú sa za mokra - na správne narezaný pás sa nanesie lepidlo a nechá sa pár minút na vsiaknutie. Odporúčame postupovať podľa pokynov výrobcu, aby sa vám tapeta nerozmočila a nepotrhala ešte pred samotnou aplikáciou.
  • vliesové tapety: ich výhodou je priedušnosť, čo zamedzí výskytu plesní na stene pod tapetou, poskytujú i určitú zvukovú a tepelnú izoláciu a sú odolné voči UV žiareniu. Aplikácia prebieha za sucha, čo znamená že lepidlo nanášate priamo na stenu a tapetu naň prichytávate. Vďaka tomu že tapeta nie je rozmočená lepidlom, je jej aplikácia pomerne jednoduchá. A odstraňovanie rovnako - za sucha ju strhnete zo steny.
  • vinylové tapety: sú stálofarebné, dobre omývateľné, odolné voči poškodeniu, čiastočne izolujú teplo a dajú sa aplikovať na rôzne druhy podkladových materiálov. Nevýhodou je ich “plastový” zápach a nepriedušnosť - pri nesprávnej aplikácii či zle ošetrenej podkladovej stene vám časom môže v miestnosti vzniknúť pleseň. Aplikujú sa rovnako ako papierové - vinylový pás tapety natriete lepidlom a necháte pár minút nasiaknuť, následne sa aplikuje na stenu.

Nech už máte doma pripravený akýkoľvek typ tapety, my si s tým poradíme, neváhajte nás kontaktovať.

Kontaktujte nás