08. September | 2021

Ako opraviť praskliny a obité steny?

Steny v domácnosti s nami zažívajú rôzne situácie. Občas skončia obliate vodou, obsypané hlinou z kvetináča (majitelia mačiek to dobre poznajú) či pokreslené pastelkami. Horšie ale je, ak na stene nedopatrením vyrobíte prasklinu alebo dieru (alebo vzniknú samé od seba). Ako opravíte takéto poškodenie? Čítajte ďalej. :)
Praskliny a diery je v prvom rade dôležité očistiť - vybrať z nich všetky kúsky už nedržiacej omietky či muriva. Očistenú plochu potom opatrne navlhčíme rozprašovačom alebo hubkou - chceme docieliť nižšiu savosť podkladového materiálu.
Dieru či prasklinu môžete pomocou špachtle vyplniť tmelom alebo sadrou - ak je poškodená plocha malá alebo nie veľmi hlboká, stačí použiť štetec. Ten použite aj v prvom prípade, na finálne uhladenie prekrývanej plochy. Pre väčšie a hlbšie praskliny je lepšie použiť stierkovací materiál, ktorý stenu zacelí a prepojí vyplnenú prasklinu s ostatnou, zdravou časťou steny.

V prípade poškodenia veľkých plôch stojí za zváženie, či nebude najlepším riešením zhodenie celej omietky a omietnutie miestnosti nanovo. V prípade vzniku hlbších prasklín a dier odporúčame konzultovať tento stav najprv so statikom - pre zaistenie bezpečnosti vašich priestorov.

A v poslednom kroku opráv prasklín a dier prichádza na rad prekrytie opravenej plochy farebným náterom. Je dôležité nechať tmel či sadru poriadne zaschnúť (alebo si zabezpečiť taký tmel, ktorý môžete pretierať farbou ihneď) a až následne natierať. Teda...pre farebné prepojenie opravovanej plochy so zvyškom steny odporúčame metódu tupovania. Je to jemné otláčanie celej plochy štetín štetca na danú plochu. Takýmto tupovaním, či “ťapkaním” dosiahneme precízne prekrytie a nenápadné prepojenie farebnosti oboch plôch. Ak si neviete dať s vašou stenou rady, sme tu my. Neváhajte sa na nás obrátiť.