
11. Máj | 2020
Sadrokartón? Nie je problém!
Chcete oživiť sadrokartónové plochy? Poďme sa spoločne pozrieť na pár rád a vy sa do toho môžete smelo pustiť!
Základom je dokonale hladký a jednotný povrch, inak sa ukáže každý nedotiahnutý detail a ani opakovaný náter vás nezachráni. Dbajte preto na spoje, dôkladné tmelenie a následne vybrúsenie vám zaručia, že maľovka bude kompaktná. Tu dbajte na to, že tmel a podkladový papier sú z iných svetov, a preto sa správajú odlišne. Týka sa to nielen prirodzene rozličných povrchov, ale aj ich štruktúry a schopnosti „prijať“ samotný náter a zžiť sa s ním. Tu pomôže iba základný, penetračný náter, ktorý zabezpečí, aby sa finálna farba vpila do povrchu celistvo.
Ďalším kľúčovým faktorom je správny výber druhu farby. Odporúčajú sa farby na báze akrylátov, tie majú dobrú kryciu schopnosť a práve kvôli nej nie je povrch, na druhej strane, dostatočne prevzdušnený, takže nie sú vhodné do priestorov s veľkou vlhkosťou. Disperzné farby sú ekologické, sú ľahko riediteľné vodou, čo je výhoda, nakoľko sa dajú umývať, nie sú toxické a majú výbornú kryciu schopnosť. Navyše dosť rýchlo pri nich povrch vyschne, takže sú ideálnou voľbou pre nedočkavcov. Pravým opakom sú olejové farby, tie schnú skutočne dlho a tu musíte byť trpezliví pri nanášaní jednotlivých vrstiev, pretože iba pri dôkladnom vyschnutí prvého náteru môžete naniesť ten ďalší. Na trhu nájdete ešte farby na báze prírodných živíc alebo polyuretánové farby, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti.
Poslednou cennou radou je správny výber pracovných pomôcok. Sadrokartón si vyžaduje štetec, ktorý má krátke vlásnenie a rozhodne valček. Ak máte otázky, naši odborníci vám radi poradia a sadrokartónové plochy už nebudú viac nočnou morou.