08. Marec | 2021

Vdýchnite stenám nový život pomocou jednoduchých trikov

Blížiace sa jarné dni nabádajú nielen k výletom a pohybu na čerstvom vzduchu ale zároveň sú ideálnym obdobím na naplánovanie novej maľovky v domácnosti. V tomto blogu vám prinášame pár nápadov a inšpirácií, ako si oživiť domácnosť bez nutnosti maľovania všetkých stien a urobiť tak radosť sebe i svojej rodine. 

Máte doma i malých šikovných pomocníkov, ktorí by s radosťou pokreslili všetky steny pastelkami? O to lepšie. Teraz ich môžete zapojiť do prerábky a uvidíte tú hrdosť v ich očiach, keď uvidia finálny výsledok.

 

Geometrické triky

Ak si netrúfate na zložitejšie maľby, nič to. Na efektné a pritom jednoduché geometrické vzory vám bude stačiť papierová páska (veľa papierovej pásky), nožnice, väčšie pravítko, farby a štetec. Pri výbere farieb vám radi poradíme, pretože nie všetky druhy sa na podkladovej farbe správajú rovnako dobre. 

Pomocou papierovej pásky a pravítka vytvorte na zvolenej časti steny ľubovoľné geometrické tvary. Najlepšie sú trojuholníky rôznych veľkostí. Po naozaj dôkladnom prilepení pásky prichádza tá zábavná časť. Zvoľte si ideálne aspoň tri- štyri rôzne, vzájomne ladiace odtiene farieb (ich pastelovými verziami nikdy nič nepokazíte) a vymaľujte plochým štetcom všetky vytvorené tvary. 

Dávajte si pozor aby ste na pásku nenaniesli priveľa farby, mohla by potom pri odlepovaní strhnúť i farbu zo steny. Hotové dielo nechajte vyschnúť podľa pokynov výrobcu na obale a môžete prejsť do finálnej fázy. Odlepovanie pásky možno nebude tá najzábavnejšia činnosť, ale ten finálny efekt vám určite vyrazí dych. 

 

Otláčanie rôznych materiálov

Ďalší jednoduchý ale efektný trik. Napríklad otláčaním obdĺžnikovej pevnejšej hubky na riad vám viete vytvoriť “tehlový” vzor. Fantázii sa medze nekladú ale odporúčame vopred odskúšať množstvo potrebnej farby a použitý materiál otlačiť na kus kartónu, aby ste overili výsledný efekt. Hubku taktiež môžete nastrihať na rôzne tvary a vznikne vám tak krásny a nevšedný vzor. 

V špecializovaných predajniach si viete zakúpiť vzorované maliarske valčeky. Tie sú ideálne pre vymaľovanie väčšej plochy steny naraz.

Ak máte chuť na väčší experiment, čo tak skúsiť florálny vzor pomocou otláčania listov? Stačí vám dávka trpezlivosti a pár listov s výraznejšou žilnatosťou, tenký štetec (list ideálne natierame farbou iba po jeho žilách) a chuť tvoriť. 

 

Rýchle a jednoduché “stekance”

Pre nedočkavcov máme rýchly a vizuálne zaujímavý tip. Postačí vám k nemu väčšia striekačka a nie príliš husté farby. Striekačku naplníme farbou a začneme aplikovať ideálne priamo pod stropom v zlome stien. Striedajte množstvo farby a vzdialenosť jednotlivých aplikácií farby, aby vám vedľa seba nevznikali pravidelné a rovnako dlhé stekance. Nepravidelnosť dodá celému dielu ten správny šmrnc a moderný nádych.

 

Ombré steny

K vytvoreniu tohto nevšedného efektu potrebujete pár starých handier alebo uterákov, alebo ideálnu i väčšiu morskú hubu. Pri ombré je dôležité zachovať postupnosť prevahy tmavších odtieňov smerom do svetlejších, inak by vaša stena mohla vyzerať ako výsledok nadmernej vlhkosti v miestnosti. Jednoducho ako pleseň. Správne zvolené farby sú taktiež dôležité. Ale poďme na to! Väčším plochým štetcom si nanesiete pár pruhov dvoch - troch odtieňov vybranej farby a následne pokrčenou handrou či hubou farbu “ťapkáme” aby ste dosiahli želaný “rozptýlený” efekt. Farbu nanášajte po malých častiach steny aby nezaschla, kým sa k nej dostanete s hubou. Tento druh zdobenia si žiada veľa času a trpezlivosti, preto si naň vyhraďte aspoň jeden deň. Závisí aj od veľkosti maľovanej plochy. 

Vytvorenie ombré efektu chce skúsenejšie ruky, preto ak by ste váhali, obráťte sa na nás!