02. December | 2022

Vianočné farby stien pre elegantný vzhľad interiéru po celý rok

Farby interiéru majú dokázateľný vplyv na naše prežívanie a emócie. Červená môže vyvolať vzrušenie. Teplé zlaté a žlté odtiene v nás vyvolávajú pocit tepla a bezpečia. Vianočný pocit dotvára typická zelená, ktorá navodzuje harmóniu a pocit pokoja. Farby interiérových stien inšpirované vianočnými tónmi sú skvelým spôsobom, ako premeniť domov na elegantné zátišie plné radosti po celý rok. So správne zvolenou farebnou schémou môže každá izba rozprávať príbeh plný nezabudnuteľných chvíľ.

Výber farieb

Na vytvorenie nostalgickej vianočnej nálady budete potrebovať správnu farebnú schému. Tradičné vianočné farby sú zlatá, červená, zelená a snehovo biela. Existuje veľa odtieňov týchto farieb, ktoré môžu skvelo zafungovať (nielen) počas sviatočného obdobia. Odrazovým mostíkom pre výber farieb stien interiéru je predovšetkým vyhodnotenie aktuálnej farebnej škály vášho domova. Možno sa budete chcieť pohrať s farbami, ktoré aktuálne zdobia vaše steny, nábytok a dekorácie. Alebo uprednostníte zmenu a siahnete po nových farbách. Ak u vás dominuje biela farba a chcete do interiéru vniesť trochu farieb, vianočné odtiene sú výbornou voľbou. Dokonale oživia vaše bývanie ako počas sviatkov, tak celoročne.

Spôsoby, ako dosiahnuť dokonalú farebnú harmóniu

Jedným zo spôsobov, ako docieliť, aby jednotlivé farby stien medzi sebou ladili v rámci celého priestoru, je siahnuť po vianočných dekoráciách. S teplými farbami najkrajšie ladia zlaté a medené ozdoby, so studenými odtieňmi zasa strieborné prvky. V obývačke by malo dôjsť k vytvoreniu stretu a prieniku farieb použitých v rámci celého bytu.

Veselé odtiene červenej

Čo sa vám vybaví, keď sa povie vianočná červená? Väčšina si pravdepodobne predstaví farbu Santovho obleku. Červená farba okorení celý interiérový dizajn. Je farbou vzrušenia, sily a tepla. Táto optimistická a energetická farba púta pozornosť, zvyšuje túžbu a predstavuje luxus a eleganciu.

Vyberať môžete z viacerých krásnych odtieňov od tmavých ako je burgundy a rubínová, cez škoricovo červenú, vínovo červenú, ružovo alebo lososovo červenú až po tradičnú červenú alebo žiarivú čili červenú. Dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť miestnosti. Väčšie miestnosti si pýtajú odvážnejšie odtiene. Keď však máte miesta menej, výrazná červená farba ju môže opticky zmenšiť a pôsobiť až príliš agresívne.

Elegantné odtiene zelenej

Zelená farba je farbou prírody a typického symbola Vianoc - vianočného stromčeka. Navodzuje rovnováhu a harmóniu a je ideálnou voľbou pre vytvorenie pocitu pohody a oddychu. Okrem toho sú tmavšie odtiene zelenej elegantnou voľbou pre štýlový interiér. Aj pri zelenej existuje viacero variantov. Mätovo zelená, limetkovo zelená, pistáciovo zelená, šalviovo zelená, tyrkysová, smaragdovo zelená, olivovo zelená, trávovo zelená, Chartreuse, uhorkovo zelená, emeraldovo zelená až petrolejová farba - svetlých aj tmavých odtieňov zelenej je nekonečné množstvo, každý si príde na svoje.

Zelená dokonale ladí s červenou farbou, ale ich kombinácia nie je nevyhnutná. Ak chcete dosiahnuť rustikálne alebo vintage vianočné prostredie, siahnite po odtieňoch hnedej alebo drevených dekoráciách. Tieto dve farby vytvárajú dokonalé spojenie, rovnako ako v prírode. Zelený vianočný stromček s drevenými ozdobami je už od nepamäti jednou z najčastejších a najkrajších volieb v rámci sviatočnej výzdoby. Atmosféru by mohli dokonale dotvoriť napríklad jemné mätovo zelené steny.

Mrazivé odtiene bielej

Čo pôsobí viac upokojujúco ako pohľad na zasneženú krajinu? Je to pohľad, ktorý nedokáže nahradiť nič. Napriek tomu si môžete podobne príjemný pocit preniesť aj na steny v podobe bieleho farebného náteru. Biela je farbou jasnosti, symbolizuje čistotu, nevinnosť a chlad, ale aj nový začiatok. Je to jednoduchá a efektívna farba, ak jej je ale príliš veľa, prináša chlad. V bytovom dizajne sa využíva veľmi často, treba si však dať pozor, aby nepôsobila fádne. Odráža celé farebné spektrum a vytvára bariéry, rovnako ako čierna. Pri bielej treba narábať opatrne so sýtymi teplými farbami - môžu pôsobiť krikľavo.

Aj pri bielej si môžete vyberať z množstva odtieňov. Strieborná biela, signálna biela, mrazivá biela, dopravná biela, krémová biela…Pre dotvorenie mrazivého pocitu vyberajte dekorácie znázorňujúce snehové vločky. Ak chcete použiť bielu farbu stien len v jednej miestnosti, dbajte na to, aby susedná miestnost bola namaľovaná jemnou farbou. Napríklad biela obývačka skvele ladí k jemne zelenej farbe kuchyne.

Či už si vyberiete nové farby pre vaše steny sami, alebo s výberom potrebujete poradiť, neváhajte sa obrátiť na náš tím profesionálov pre dokonalý výsledok.