03. Január | 2023

Výber farebnej schémy bytu

Možností, ako zladiť farby stien všetkých miestností v byte alebo dome je veľké množstvo. Všetko sa odvíja od jednoduchých pravidiel kombinovania farieb a samozrejme, aj od vašich preferencií. V nasledujúcom článku vám postupne predstavíme rôzne farebné schémy, ktoré pre vás môžu slúžiť ako vodítko, aj ako inšpirácia pri maľovaní stien miesta, kde trávite najviac času - vášho domova. 


Monochromatická farebná schéma
Ak sa rozhodnete pre jednu dominantnú farbu a jej odtiene, hovoríme o monochromatickej schéme. Farby sú v dokonalej vzájomnej harmónii. Veľmi aktuálnou je farba roka 2023 s názvom Viva Magenta. Spoločnosť Pantone pravidelne vyberá farbu roka a tento rok sa ňou stala výrazná a živá farba, ktorá prepája červený a modrý odtieň. Ďalšie tóny tejto farby môžu potom tvoriť základ dekorácií. Čím viac kreativity, tým lepšie. 


Analogická farebná schéma
Ak je vašim cieľom farebná kontinuita medzi miestnosťami, pouvažujte nad analogickou schémou. Výber by ste mali sústrediť na podobné farby - napríklad odtiene červenej, ružovej a oranžovej, pričom červená farba je prevládajúca. Ak si vyberiete teplé farby, nemali by ste ich kombinovať so studenými. Jedna miestnosť môže byť vymaľovaná sýtejšou červenou a druhá napríklad jemnejším, skôr ružovým odtieňom. 


Doplnková a rozdelená doplnková farebná schéma
Pri tejto schéme je kľúčové vytvorenie kontrastu medzi dvoma farbami. Dokonalý kontrast vytvára napríklad fialová a žltá farba, teda protiľahlé farby spektra. Je vhodné vybrať, ktorá farba bude hlavná a ktorá doplnková. Rozdelená doplnková farebná schéma zjemňuje kontrast medzi dvoma použitými farbami pridaním tretej. Zvolená farba je doplnená dvoma farbami na protiľahlej strane farebného kruhu.


Triadická a tetradická farebná schéma
Triadická farebná schéma sa skladá z troch farieb, ktoré sú od seba vzdialené o 120 stupňov na farebnom kruhu. Väčšinou sa používa jedna dominantná farba a dve doplnkové na je zvýraznenie. Tetradická schéma pozostáva zo štyroch farieb a na farebnom kruhu sú radené do štvorca.